poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Na czym polega trudność nauki gry na skrzypcach?

Biorąc się za naukę gry na jakimkolwiek instrumencie napotkamy na drodze kilka podstawowych elementów, których prędzej czy później będziemy się musieli nauczyć. Te podstawowe elementy to:
1. znajomość podstawowej teorii muzycznej
2. znajomość instrumentu i rozkład dźwięków
3. czytanie nut
4. wyczucie rytmu
Tu kończą się podstawy i zaczyna się nauka dostosowana do specyfiki danego instrumentu. Są łatwiejsze i trudniejsze instrumenty, stąd też np. w szkole muzycznej uczniowie dzieleni są na odpowiednie grupy dostosowane do indywidualnych predyspozycji. Grupa skrzypiec jest jedną z najtrudniejszych grup i zaraz dowiecie się dlaczego.
1. brak progów
tak więc podczas gry sami musimy sobie szukać dźwięków na strunach i co za tym idzie przy tak małym instrumencie jak skrzypce przesunięcie palca lub całej ręki o jeden milimetr daje nam już nieczysty dźwięk.
Precyzja jest zatem bardzo ważna. Na początku uczymy się gry tylko w jednej pozycji ręki, operując głównie palcami, aby czysto trafiać w dźwięki. Pozycji ręki jest jednak dużo więcej więc w późniejszym etapie sprowadza się to też do sprawnego przesuwania całej ręki po gryfie. Dodam także, że przy zmianie pozycji ręki zmieniają się również minimalnie odległości między dźwiękami więc grając np. w pierwszej i piątej pozycji będziemy stawiać inne odległości między palcami.
2. prawidłowa gra smyczkiem
z mojej perspektywy zdecydowanie najtrudniejszy element. Jest tutaj bardzo dużo aspektów technicznych, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Na samym początku będzie to:
a) dobre ułożenie lewej ręki
b) prawidłowe prowadzenia smyczka względem gryfu
c) umiejętność wykorzystania całej szerokości smyczka
d) prawidłowe dzielenie smyczka do granych melodii
e) rozluźnienie nadgarstka
I to na początek i tak będzie już sporo. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne są te elementy. Nie zapominajmy, że tak naprawdę smyczkiem tworzymy nasz dźwięk, nadajemy mu brzmienie i  charakter. Nauka tego wszystkiego zajmie sporo czasu i będzie wymagać stałej kontroli ze strony nauczyciela, aby przez przypadek nie wyrobić sobie złych nawyków.
Na początku w zasadzie najtrudniejsze będą te właśnie opisane powyżej 2 kwestie. Ich nauka i doskonalenie będzie nieodłącznym elementem każdego naszego ćwiczenia. Spośród znanych mi przypadków osób grających na skrzypcach osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu zarówno w prawej jak i lewej ręce zajmuje ok 10-15 lat, a dla niektórych osób może być to nawet nieosiągalne poprzez słabą technikę, którą później bardzo trudno skorygować.
Złożoność skrzypiec nie kończy się jednak tutaj. Później dochodzi jeszcze mnóstwo elementów związanych ze smyczkowaniami, wibracją, artykulacją i dużo dużo innych rzeczy, o których sam jeszcze nie mam pojęcia. Powoli zamieram się natomiast za naukę wibracji. Może za pół roku coś z tego już będzie.

2 komentarze:

  1. A jeżeli pójdzie się do szkoły muzycznej to w szkole uczą cię wszystkich wymienionych tu rzeczy ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście. Wszystko co jest zostało tutaj opisane jest podstawą do prawidłowej gry. Zależnie od nauczyciela, na wybrane elementy będzię kładziony mniejszy lub wiekszy nacisk. Należy jednak pamiętać, że klasa w szkole liczy sobie kilkanaście osób, tak więc nauczanie odbywa się na zasadzie grupowej. Dodatkowe lekcje indywidualne mogą okazać się tutaj kluczowe.

    OdpowiedzUsuń